e-posta

POP3 Nedir?

POP3 Nedir?
POP3 Nedir?

POP3 (Post Office Protokol 3 – Postane Protokolü 3), OSI referans modelinin uygulama katmanında çalışan bir e-posta iletişim protokolüdür. Bu protokol yerel e-posta alıcıları tarafından uzak sunucudan e-postaları indirmek için kullanılır ve bu işlem TCP/IP bağlantısı üzerinden gerçekleştirilir.

POP ve IMAP (Internet Message Access Protocol – İnternet İleti Erişim Protokolü) günümüzde en çok kullanılan iki e-posta protokolüdür. Tüm güncel e-mail alıcıları ve sunucuları iki protokolü de destekler. POP protokolü birkaç versiyon olarak geliştirilmiştir ve şu anda standart olarak kullanılanı 3. versiyonudur. Bu yüzden POP3 denilmektedir.

E-posta gönderilirken SMTP protokolü kullanılır. Söz konusu e-posta, e-posta sunucuları arasında aktarılırken de SMTP kullanılır. Tâ ki alıcı e-postayı okumak istediğinde bigisayarına indirmek için arkaplanda POP3 protokolü kullanılır. Yani, POP3, yalnızca e-postayı almak için ve son kullanıcılar tarafından kullanılır.

POP, posta kutularına erişimde basit indirme ve silme gereksinimlerini karşılar. Birçok POP alıcısının, postaları indirdikten sonra bu postaları sunucuda bırakma seçeneği olmasına rağmen genelde POP kullanan e-posta alıcıları şu işlemleri gerçekleştirir: sunucuya bağlanır, tüm mesajları alır, bu mesajları kullanıcının bilgisayarında yeni mesaj olarak saklar ve sunucudan siler ardından da bağlantıyı keser. Diğer protokoller, özellikle IMAP, daha fazla ve karmaşık işlemleri gerçekleştirebilir. Birçok e-posta alıcısı POP’u desteklediği gibi mesajları almak için IMAP’i de destekler.

Bir POP3 sunucusu bilindiği gibi 110 portunu kullanır. POP3 için şifreli iletişimlerde protokol bağlantısı kabul edildikten sonra, eğer destekleniyorsa STLS komutu veya POP3S kullanılır. Bu durumda sunucuya TLS (Transport Layer Security – Taşıma Katmanı Güvenliği) veya SSL (Secure Sockets Layer – Güvenli Soket Katmanı) kullanılarak TCP’nin 995. portu üzerinden bağlanılır.


POP3 Nedir?

E-posta, İnternet

Bir Yorum Yaz