Facebook Instagram

Facebook’un Yeni Adı Meta Oldu

Facebook`un Yeni Adı Meta Oldu

Facebook’un Yeni Adı Meta Oldu

Sosyal medya devi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, şirketin isminin Meta olarak değiştirildiğini duyurdu. Facebook uygulamasının isminin ise aynı kalacağını ekledi.

Facebook’un kurusucu ve CEO’su Mark Zuckerberg, yaptığı yazılı açıklamayla köklü bir değişiklik yaptıklarını belirtti. Söz konusu değişikliğin farklı uygulamaları ve teknolojileri tek bir yeni marka altında bir araya getireceğinin altını çizdi.

Buna metaverse diyoruz ve ürettiğimiz her ürüne dokunacak

Neden Facebook’un Yeni Adı Meta Oldu?

Yeni ismin şirketin metaverse yatırımını yansıttığını belirten Zuckerberg, yeni platformun daha sürükleyici olacağını, nitekim, insanların sadece ona bakmakla kalmayıp deneyimin içinde olacağı somut bir internet olacağını kaydetti.

Facebook’un Yeni Adı Meta Oldu: Metaverse internetin yerini mi alacak?

Anında bir hologram olarak ışınlanabileceksiniz

İnsanların Metaverse’de hayal edebileceği her şeyi yapabileceğini aktaran Zuckerberg, “Bu gelecekte, işe gidip gelmeden ofise, arkadaşlarınızla bir konsere veya ebeveyninizin oturma odasına anında bir hologram olarak ışınlanabileceksiniz.” açıklamasını yaptı.

Zuckerberg, farklı bir yaklaşım benimsemeye çalıştıklarını, hizmetlerinin mümkün olduğu kadar çok insan tarafından erişilebilir olmasını istediklerini belirtti. Ayrıca, bunun da daha az maliyetli hale getirmek için çalışmak anlamına geldiğini aktardı.

Mark Zuckerberg, “Umudumuz, önümüzdeki on yıl içinde metaversenin milyarlarca insana ulaşması. Yüz milyarlarca dolarlık dijital ticarete ev sahipliği yapması. Ve de milyonlarca yaratıcı ve geliştiricinin işlerini desteklemesi” değerlendirmesinde bulundu.

Umarım zamanla bir metaverse şirketi olarak görülürüz.

Facebook markasının tek bir ürünle sıkı bir şekilde bağlantılı olduğuna işaret eden Zuckerberg, bugün bile şirketin yaptığı her şeyi temsil etmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Zuckerberg markanın yeni adının “Meta” olduğunu açıkladı. Ayrıca, “Şu andan itibaren, Facebook değil, metaverse öncelikli olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada, Facebook sosyal medya hesaplarında yeni adını ve logosunu güncelledi. Facebook’un New York borsasındaki hisselerinin ise 1 Aralık itibarıyla “MVRS” kodu altında işlem görmeye başlayacağı belirtildi. Ayrıca Twitter’da Meta ismiyle de yeni hesap açıldı.

Facebook’un isim değişikliği haberi, ABD hükümetinin şirketin ticari faaliyetleri konusunda denetimlerinin arttığı bir döneme denk geldi. ABD Kongresi’ndeki iki partinin senatörleri de Facebook’u şiddetle eleştiriyordu. Amerikan basınında da Facebook’a yönelik çok ağır iddialarda bulunuluyordu.

Facebook‘un şirket ismini değiştirmesiyle sosyal medya uygulaması Facebook, şirketin Instagram, WhatsApp, Oculus ve diğer iştiraklerinden biri gibi konumlandırılmış olacak.

Microsoft, Facebook, Roblox ve Epic gibi şirketlerin milyarlarca dolarlık yatırım planıyla gündeme gelen metaverse konsepti, internetin gelişimindeki bir sonraki aşama olarak görülüyor. Teknolojiden para kazanmanın yeni yollarını arayan şirketler, böylelikle, metaverse ile insanlara internet üzerinden erişebilecekleri kurgusal bir evren vadediyor.

Metaverse Ne Demek?

Sanal gerçeklik teknolojisinin geliştirilmiş hali olarak görülen metaverse, kurgusal evren olarak da tarif ediliyor.

“Metaverse” kelimesi, meta (ötesinde anlam) ve evren kelimelerinin birleşimiyle meydana gelmiştir.

Metaverse‘te insanların alışveriş yapabileceği, hizmetlere abone olabileceği, iş arkadaşlarıyla birlikte çalışabileceği, oyun oynayabileceği ve hatta çevresindeki görüntüyü kişisel zevklerine ve gereksinimlerine göre özelleştirebileceği paylaşılan 3D sanal bir ortam sunulacağı belirtiliyor. Nitekim, Metaverse, insanın dijital alandan ziyade dijital dünyanın içine girmesine sağlıyor.

Örneğin, kullanıcılar kendilerini bir hologram şeklinde başka yerlere yansıtabiliyor. Metaverse, kişinin sadece bakmak yerine içine girebildiği somutlaştırılmış bir internet gibi hayal edilebileceği belirtiliyor.

Gerçeğe dayalı olacak metaverse’in, önceden oluşturulmuş sanal dünyalardaki kullanıcıların gerçek fiziksel çevrelerini dijitalleştirerek birbirleriyle gerçek insan görüntüleriyle etkileşime girebilmelerine imkan sağlayacağı belirtiliyor.

Facebook yöneticileri, metaverse’i insanların oyun oynarken ya da araştırma yaparken birlikteymiş gibi hissedebilecekleri bir ortam olarak tanımlıyor.

Meta Nedir?

Metaverse kelimesinden gelen Facebook’un yeni adı Meta, ‘normalin ötesinde olan‘ anlamına geliyor. Verse ise evren anlamında kullanılan ‘universe‘ten geliyor.

Şirket yeni ismi hakkında,”Metaverse, sosyal bağlantının bir sonraki evrimidir. Şirketimizin vizyonu meta evreni hayata geçirmeye yardımcı olmaktır. Bu nedenle bu geleceğe olan bağlılığımızı yansıtmak için adımızı değiştiriyoruz.” ifadelerine yer verdi.


Facebook’un Yeni Adı Meta Oldu
Facebook/Instagram, Sosyal Medya

Bir Yorum Yaz