Instagram

Instagram’da Değişim Rüzgarı

Instagram'da Değişim Rüzgarı
Instagram’da Değişim Rüzgarı

Bir kaç gün önce Facebook’un karanlık mod projesi üzerinde çalıştığını kendi internet sitesinden bildiren ünlü blogger Jane Manchun Wong, bu sefer de Instagram hakkında konuştu. Wong, Instagram’ın Hikayeler ve Boomerang için birçok değişikliği test ettiğini yazdı.

Yorum yazmayı sevenleri, internet uygulamalarıyla uğraşanları ve bildirimlere önem verenleri ilgilendirecek bazı yeniliklerden bahsedilen haberde Instagram’ın kısa vadede ki önemli planlarından bahsediliyor.

Yenilenen Bumerang

Instagram Boomerang

Instagram’ın mobil versiyonu için hazırlanan güncellemeleri deneyen Instagram geliştiricileri, Boomerang’ın işlevselliğini ve Hikayeler bölümünün gösterim şekillerini inceliyor. Jane Manchun Wong’un yazdığı üzere 6 yeni Boomerang modu üzerinde çalışılıyor:

 • Classic: Şu an mevcut olan Boomerang modu
 • Hold: İlgili görseli her döngünün sonunda duraksatır
 • Dynamic: İlgili görselin döngüsü bittikten sonra onu birkaç kez titretir
 • Slowmo: Şu an mevcut olan Boomerang modunun daha yavaş hali
 • Duo: Slowmo modundan daha hızlı ancak mevcut olan klasik Boomerang modundan daha yavaş
 • Duo 2 (tekrarlanan): Klasik moddan biraz daha hızlı

Instagram, Hikayeler’de paylaşılan görsellerin gösteriminde de yeniliğe gidyor.

Instagram Hikayelerdeki Değişiklikler

Kullanıcılara esneklik sağlayan Instagram Hikayeler, kullanıcılara kendi görsellerini bir sıra halinde profilleri üzerinden paylaşmalarına olanak tanıyor. Bu görselleri diğer kullanıcılar da görebiliyor. Hatırlanacağı üzere Hikayeler kısmında bulunan görsellerin süresi sadece yirmi dört saat.

Bu bağlamda, Hikayeler bölümünün de 6 yeni görünümü var. Wong’a göre bunlar artık bütün kullanıcılar için yayınlanmaya hazır.

Buna ek olarak, Hikayeler’de kullanılması planlanan yeni kamera modları için farklı simgeler bulunacak. Aşağıdaki görselde görüldüğü üzere 5 farklı mod bulunuyor. Bu modlar sırasıyla şöyle:

 • Focus (Odaklanma)
 • Layout (Mizanpaj)
 • Music (Müzik)
 • Stopmotion (Tek görselli hareket)
 • Superzoom (Süper yakınlaştırma)

Yorum Paylaşımı

Jane Manchun Wong’un bloğunda belirttiğine göre Instagram belirli bir yorumu paylaşmak için bir yol arıyor. Bu doğru çıkarsa bundan böyle “yanıtla” seçeneğinin yanında bir de “paylaş” seçeneği yer alacak. Her ne kadar pek ihtimal verilmese de böyle bir güncellemeye, olmayacak şey de değil. Bekleyip göreceğiz.

Bildirim Filtreleri

Başlangıçtan beri, Etkinlik sekmesindeki bildirimler tek bir akışta harmanlanmıştır. bir kullanıcının önemsediği olayların yer aldığı bildirimler kategorisini başka kategoriler tarafından savunmasız bir şekilde bırakabiliyor. Zira bir kullanıcı pek de ilgilenmediği başka kategorilerle de muhatap olabiliyor. Bu konuda değişime gitmekte kararlı.

Instagram, yalnızca belirli bildirim kategorisini göstermek için ‘Etkinlik’ sekmesindeki ‘Bildirim Filtreleri’ üzerinde çalışmaya başladı.

Kullanıcıya bağlı olarak, sadece belirli bildirimler kategorisini gösterecek. Karar, hesap sahibine ait olacak.

Değişikliklerin son ayağında ise Instagram’ın içerisinde bulunan uygulama ve internet sitesi ayarları var.

Yalnızca mobil cihazlardan kullanılabilen Instagram, kullanıcı sayısı arttıkça, uygulama ve web siteleri ayarlarına değişiklik getirecek.

Bir Yorum Yaz