Instagram

Instagram ‘Beğeni’ Rakamlarını Kaldırıyor

Instagram 'Beğeni' Rakamlarını Kaldırıyor
Instagram ‘Beğeni’ Rakamlarını Kaldırıyor

Kanada’da denenen pilot proje; İrlanda, İtalya, Japonya, Avustralya ve Brezilya’da da uygulanmaya başlanacak.

Sosyal medya uygulaması Instagram, kullanıcıların paylaştığı fotoğrafların kaç kişi tarafından beğenildiğini gösteren rakamların gizlendiği versiyonunun denemesini, Kanada’dan sonra 5 ülkede daha uygulama kararı aldı.

Facebook’tan yapılan açıklamada, mayıstan bu yana Kanada’da denenen pilot projenin İrlanda, İtalya, Japonya, Avustralya ve Brezilya’da da uygulanmaya başlanacağı belirtildi.

Açıklamada, Kanada’daki denemeden ne gibi sonuçlar çıkarıldığına dair bilgi verilmezken, test versiyonunun başka ülkelerde de kullanılmaya başlanması, uygulamanın bundan böyle beğeni sayılarını tamamen kaldırma yoluna gidebileceği yorumlarına yol açtı.

Test versiyonunda kullanıcılar, paylaştıkları fotoğrafların kaç kişi tarafından beğenildiğini görebilirken, başkalarının paylaştığı fotoğrafların beğeni rakamlarını göremiyor.

Takipçi sayısı profil resminin altında olmayacak

Öte yandan test versiyonunda takipçi rakamları da mevcut versiyonda olduğu gibi kullanıcının profil resminin altında olmayacak. Takipçi sayısı statistikleri içeren ayrı bir bölümde yer alacak.

Instagram, söz konusu denemeyi, beğeni sayılarının, insanların kendilerini başkalarıyla kıyaslayarak kötü hissetmelerine yol açtığı ve bu durumun başta genç yaştakiler olmak üzere kullanıcıların ruh sağlığını olumsuz etkilediğine yönelik eleştiriler üzerine başlatmıştı.

Hatırlanacağı üzere Facebook, Instagram’ı 2012’de satın alarak bünyesine katmıştı.


Instagram ‘Beğeni’ Rakamlarını Kaldırıyor

Instagram, Sosyal Medya

Bir Yorum Yaz